دو شنبه 4 بهمن 1395

پروستاتیت چیست؟


1389/10/2
6297
امین باقری


غده‌ پروستات چيست؟

غده‌ي پروستات درست در زير مثانه‌ي مرد واقع شده است، پیشابراه را احاطه مي‌كند و در جلوی  راست روده قرار دارد. پیشابراه لوله‌ای است  كه ادرار را به بيرون از مثانه و از ميان الت تناسلي به بيرون از بدن انتقال مي دهد.

علل پروستاتیت چيست؟

دو نوع پروستاتیت وجود دارد: پروستاتیت حاد و  پروستاتیت مزمن باکتریایی،

هر دو نوع این پروستاتیت‌ها ناشی از عفونت پروستات هستند. برخي انواع التهاب پروستات  ممكن است ناشي از  آن باشند که عضلات لگن یا مثانه درست عمل نمی‌کنند

چطور پروستاتیت درمان مي‌شود؟

درمان بر اساس علت پروستاتیت است. پزشك براي آنكه علت را پيدا كند ممكن است معاینه مقعدی يا آزمايش  ادرار از شما بگيرد.  برای معاینه مقعدی دکترتان دستکش به دست می‌کند و پس از چرب کردن آن یک انگشت را به درون راست‌روده فرو می‌برد و  پشت غده‌ي پروستات را لمس مي كند.

آنتي بيوتيك‌ها براي درمان التهاب پروستات كه ناشی از عفونت است به كار مي روند. شما  انتي بيوتيك‌ها را براي چند هفته يا چند ماه مصرف كنيد. اگر پروستاتیت شدید باشد، ممکن است لازم باشد که برای درمان با آنتی‌بیوتیک داخل وریدی به بيمارستان برويد.

اگر پروستاتیت به علت عفونت نبود، چه؟

از آنجایی که پزشكان هنوز علت پروستاتیت بدون عفونت را نفهميده‌اند، درمان ممکن است سخت باشد.

پزشك  ممکن است تجویز آنتی‌بیوتیک را برای درمان عفونت پنهانی امتحان کند.  ديگر درمانها در جهت بهبودي شما بكار مي رود.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ايبوپروفن (با نام‌های تجاري: AdvilMortin) يا ناپروكسن(با يك نام تجاري:Aleve) يا حمام آب گرم ممكن است به بهبودي شما كمك كند. برخي مردان با مصرف کردن داروهای کمک‌کننده به کارکرد غده‌ پروستات يا مثانه بهتر می‌شوند.

آیا پروستاتیت ممکن است به صورت مقاربتی منتقل شود؟

بعضي اوقات پروستاتیت ناشی از میکروب‌هایی مانند کلامیدیا است که از راه مقاربت منتقل می‌شوند. اما در اغلب موارد پروستاتیت ناشی از عفونت‌هایی است که از راه آمیزش جنسی منتفل نشده‌اند و بنابراین عفونت  به همسر بیمار هم منتقل نمی‌شود.

آیا ممکن است  پروستاتیت عود کند؟

مرداني كه يک بار سابقه‌ي پروستاتیت را دارند، ممکن است دوباره هم به ان مبتلا شوند. آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن استبه خوبی به درون پروستات نفوذ نکند.

مقدار كمی از باكتري‌ها ممكن است درون  پروستات "پنهان"‌شوند و آنتی‌بیوتیک‌ها نمي توانند آنها را بکشند.

 هنگامی که شما مصرف آنتي بيوتيك را قطع می‌کنید، عفونت  ممکن است دوباره شعله‌ور شود. اگر اين اتفاق افتاد، شما مجبور هستيد براي جلوگيري از عفونت مجدد؛ آنتي بيوتيك‌ها  را براي مدت طولاني‌تری  مصرف كنيد.

پروستاتیتی که ناشی از عفونت نیست؛ اغلب از نوع مزمن است. اگر شما این نوع پروستاتیت را داريد، ممکن است لازم باشد براي مدت زمان طولاني دارو مصرف كنيد.

آیا برای پروستاتیت جراحی لازم است؟

پروستاتیت معمولا با دارو درمان مي شود در اغلب موارد  نياز به جراحي نيست.

آیا پروستاتیت باعث سرطان می‌شود؟

گر چه پروستاتیت ممکن است باعث ناراحتی شما شود، باعث سرطان نمی‌شود.

 برخی از پزشکان از یک نوع آزمايش خون به نام "آنتی‌ژن اختصاصی پروستات" (PSA)  برای شناسایی سرطان پروستات استفاده می‌کنند. اگر  پروستاتیت دارد، میزان PSA خون‌تان ممکن است بالا رودد. این امر به معنای ان نیست که سرطان دارید. دکتر شما پروستاتیت را درمان خواهد کرد و دوباره میزان PSA را   اندازه‌گیری می‌کند.

 علائم پروستاتیت:

سخت يا دردناك بودن دفع ادرار
تكرر ادرار
تب
کمردرد
 درد كشاله‌ ران
كاهش میل جنسی
پروستاتیت ممکن است به سادگی با سایر عفونت‌ها مجراي ادرار  اشتباه شود. چنانچه فكر مي كنيد التهاب پروستات داريد به پزشك مراجعه كنيد.


منبع: http://www.118ba118.com/Helts

 

داغ کن - کلوب دات کام Bookmark and Share
Developed By: HamidRahbar.Com
Arumss.Com 2009- 2011©
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.