دو شنبه 4 بهمن 1395

تداخل دارویی امپرازول و کلوپیدوگرل


1389/9/4
3272
المیرامتین-سمیرامتین

سازمان غذا و داروی امریکا نسبت به مصرف داروی پلاویکس (کلوپیدوگرل)  به همراه امپرازول هشدار داد. مصرف همزمان این دو دارو باعث کاهش معنی دار سطوح متابولیت فعال کلوپیدوگرل و کاهش فعالیت ضد پلاکتی این دارو می شود. این توصیه در نوامبر 2009 به بروشور دارو اضافه شده است.

بیماران در معرض حمله قلبی و سکته که از داروی پلاویکس برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می نمایند، در صورت استفاده از امپرازول، اثر کامل ضد انعقادی پلاویکس را بدست نمی آورند.

سازمان غذا و دارو برای برطرف شدن شبهات احتمالی ایجاد شده به موارد زیر اشاره می نماید:
    • 
امپرازول در دسته داروهای مهار کننده پمپ پروتون (PPI) قرار دارد. با توجه به تاکید سازمان غذا و دارو سایر داروهای موجود در این دسته دارویی، اثر مهارکنندگی مشابهی بر روی آنزیم (CYP 2C19) که عامل حیاتی تغییر پلاویکس به شکل فعال آن می باشد،     ندارند. به همین علت توصیه این سازمان بر روی تمام داروهای موجود در این دسته نبوده و تنها به همزمانی مصرف امپرازول و کلوپیدوگرل اشاره می نماید.
    • 
پنتوپرازول (Protonix) می تواند جایگزین مناسبی برای امپرازول باشد. اثر مهارکنندگی آنزیم (CYP 2C19) پنتوپرازول نسبت به امپرازول بسیار ضعیف بوده و اثر کمتری بر روی فعالیت فارماکولوژیک پلاویکس دارد.

 

www.noskheyesevvom.com

داغ کن - کلوب دات کام Bookmark and Share
Developed By: HamidRahbar.Com
Arumss.Com 2009- 2011©
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.